שיתוף
תגובות
כלכלה » פיננסים » בנקאות ומימון » אושרה הפעלתו של הבנק הדיגיטלי הראשון
במהלך החודש יתחילו בבנק השקה רחבה, שבמהלכה יצטרפו בהדרגה לקוחות מרשימת המתנה המונה מעל 60 אלף איש. המפקח על הבנקים, מר יאיר אבידן: "זהו יום שמח עבורי כמפקח"
הבניין הראשי של בנק ישראל בקריית הממשלה בירושלים | צילום: אסתר ענבר

נגיד בנק ישראל והמפקח על הבנקים הודיעו הבוקר (ב') לבנק הדיגיטלי הראשון "וואן זירו" (ONE ZERO), שבשליטת אמנון שעשוע, על אישור הנגיד להסיר את המגבלות מרישיון הבנק ולמעשה בכך הושלם הליך ההקמה.

במהלך החודש יתחילו בבנק השקה רחבה, שבמהלכה יצטרפו בהדרגה לקוחות מרשימת המתנה המונה מעל 60 אלף איש. "מרגש לראות כיצד ערכים של שקיפות והוגנות מתחילים לחלחל בשוק", מסר מנכ"ל הבנק, שוקי אורן, תוך עקיצה מסוימת לבנקים הוותיקים שהחלו בימים האחרונים לשפר תנאים ולהעניק הטבות מיוחדות.

וואן זירו הוא בנק בשליטת פרופ' אמנון שעשוע, ובניהולם של שוקי אורן, יו"ר הדירקטוריון וגל בר דעה, מנכ"ל הבנק. תחילה, הבנק יספק את השירותים הבנקאיים הבסיסיים, ביניהם חשבון עובר ושב, הפקדת והוצאת צ'קים, כרטיסי אשראי, מתן הלוואות, פקדונות, ערבויות וכדומה. במהלך השנה מצפים בבנק להוסיף שירותים של רכישות מט"ח וניירות ערך.

לבנק ניתן רישיון מוגבל ביום 30 בדצמבר 2019, והוא היה כרוך בהשלמת ההיערכות הניהולית והתפעולית להקמת הבנק, הקמת מערכות מידע ותשתיות לרבות באמצעות לשכת שירותי המחשוב שקבלה מענק מהמדינה, חיבור הבנק למערכות התשלומים והסליקה, חיבורו לכלים המוניטריים, השלמת ביצוע פיילוט וגיוס הון. על פי הודעת בנק ישראל, הבנק השלים את כל אבני הדרך הללו ולאחר שניתן אישור המפקח על השלמת הליך ההקמה, חתם היום הנגיד על אישור לבנק על הסרת ההגבלות מרישיון הבנק, והמשך פעילותו על פי תכניתו העסקית. "בכך השלים הבנק את היערכותו ומעמדו הוא כמו של כל יתר הבנקים בישראל", נכתב.

"אני גאה לאשר היום לוואן זירו, הבנק הדיגיטלי החדש, את הסרת כל המגבלות מרישיונו הבנקאי", בירך נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון. "לאחר 43 שנה בנק חדש מוקם בישראל, וזו בשורה נוספת לתחרות וחדשנות במערכת הבנקאית והפיננסית. אני מברך את מנהלי ועובדי וואן זירו הבנק הדיגיטלי על העמידה באתגרים הכרוכים בהקמת הבנק. יש ביכולתו של מהלך זה, בשילוב צעדים נוספים שקידמנו, להגביר את התחרות במערכת הבנקאית. הפיקוח ימשיך לפקח מקרוב על הבנק במקצועיות וללוות אותו בהמשך דרכו, כפי שאנו עושים עם כל בנק בישראל. אני מאחל לבנק הצלחה ומקווה שהקמתו תסלול את הדרך לבנקים נוספים שיתרמו לתחרות ולרווחת הצרכנים".

המפקח על הבנקים, מר יאיר אבידן: "זהו יום שמח עבורי כמפקח. הפיקוח על הבנקים עמל רבות בשנים האחרונות על יצירת התנאים והסרת החסמים שיאפשרו הקמה של בנק חדש בישראל. במסגרת זו נערכו שינויים רגולטוריים בהוראות הפיקוח , הפיקוח ליווה את הקמת לשכת שירותי מחשוב, הוקמה יחידת רישוי ובנקים חדשים שמלווה את הקמת הבנקים החדשים משלב הפניה ועד להסרת המגבלות מרישיון הבנק ועוד. זהו נדבך נוסף וחלק ממכלול הצעדים שמקדם בנק ישראל להגברת התחרות במערכת הפיננסית. ליווינו ונמשיך ללוות את הבנק בעבודתו, נפקח אחר השתלבותו במערכת הבנקאית ונפעל לסייע לכל יזם אחר שירצה להקים בנק בישראל".

שוקי אורן, יו"ר One Zero, מסר: "קבלת רישיון הקבע היא אבן דרך חשובה בדרך לתחרות אמיתית בתחום הבנקאות הישראלית. לא קם בארץ בנק חדש 43 שנים. בנק ישראל נותן אישוש למוכנות שלנו להציע אלטרנטיבה תחרותית, שלמה ובטוחה למשקי הבית בישראל. אנחנו מודים לנגיד בנק ישראל ולמפקח על הבנקים על האמון והביטחון שהם נותנים בנו, לצד הרוח הגבית שקיבלנו מהמשקיעים החדשים שלנו. מרגש לראות כיצד ערכים של שקיפות והוגנות מתחילים לחלחל בשוק, מהם הציבור רק ירוויח".

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עדכני
פופולרי
ויראלי
מטבע
שער יציג
שינוי
דולר ארה"ב3.111-0.192
ליש"ט4.2728-0.084
ין יפני2.73140.36
אירו3.5660-0.157
דולר אוסטרלי2.2632-0.523
דולר קנדי2.4927-0.184
כתר דני0.4792-0.167
כתר נורבגי0.3585-0.25
רנד0.20290
כתר שוודי0.3479-0.229
פרנק3.41710.023
דינר ירדני4.3877-0.209
לירה לבנונית0.02060
לירה מצרית0.1983-0.05
עדכון אחרון: 2022-01-14
אם לא נשנה כיוון, סביר להניח שנגיע לאן שאנו הולכים