שיתוף
תגובות
חדשות » חדשות חרדים » "אפילו קפסולה לא היו צריכים בכותל הדרומי"
מתקפה חרדית
הרב פסח לרנר הגיב לביקורת של בכיר בתנועה הקונסרבטיבית על תקצוב הקרן למורשת הכותל: "לכותל המערבי אין בוס. הוא הלב הפועם של העם היהודי"
הכותל המערבי | צילום: Attila JANDI, שאטרסטוק

על מתווה הכותל: לפני מספר שבועות קיבלה ממשלת ישראל החלטה להגדיל את המסגרת התקציבית של תוכנית החומש לשדרוג ופיתוח מתחם התפילה בכותל המערבי ולהוסיף סכום של 22 מליון ₪ לתקציב.

עם קבלת ההחלטה, ראשי הארגונים הרפורמיים נצלו את ההזדמנות על מנת לתקוף את הממשלה על כך שהיא אינה מתקצבת באופן דומה גם את מתחם "התפילה" המעורב שנפתח בכותל הדרומי. יזהר הס, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית ולשעבר מנכ"ל התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית) בישראל, אף כינה אותה "אנטי יהודית ואנטי ציונית".

הרב פסח לרנר, יו"ר סיעת ארץ הקודש בהסתדרות הציונית, בחר שלא להבליג ותקף את דבריו של הס. במאמר חריף שפרסם הוא תמה על כך שהס ונציגי הארגונים הליברליים דורשים תקצוב למתחם שעומד ריק במשך מרבית ימות השנה, בעוד הכותל המערבי שוקק חיים עם הגעת אלפי מתפללים בכל יום. "האם יש הצדקה כלשהי לשיפוץ מקום שעומד ריק כמעט באופן קבוע?"

"כמי שנחשף", כתב הרב לרנר, "ומכיר מקרוב את פועלם האדיר של אנשי הקרן למורשת הכותל, בראשות הרב שמואל רבינוביץ וסולי אליאב, למען העם היהודי וחיבורו לכותל, בחרתי להגיב לדברים", הסביר.

"אז קודם כל, לכותל המערבי אין בוס. הוא הלב הפועם של העם היהודי שכמה וערג אליו במשך כל שנות גלותו. יהודים שבורי לב שבאים לשפוך את צקון ליבם בפני ריבון העולמים הם לא הבוס של הכותל, הם פשוט מצביעים ברגליים. עולי הרגל מצביעים ברגל, והם אלו שקבעו את המציאות בשטח, שבמסגרתה רחבת הכותל המערבי שוקקת אלפי מתפללים מדי יום".

"לרחבת הכותל הדרומי, מנגד, פשוט אין ביקוש של מתפללים והיא עומדת ריקה במשך מרבית ימות השנה. ביום טוב, שבו נערך שם אירוע חגיגי, ניתן למצוא, אולי, קומץ קטן".

הוא הוסיף ופירט על הנעשה ברחבת הכותל בתקופת הקורונה תחת מגבלות ההתכנסות של רשויות הבריאות.
"הדברים מתחדדים על רקע הסדרי הקורונה. בחודשים שבין סגר למשנהו נפתח הכותל בהגבלות קפדניות של מתווה קפסולות שמתופעל בידי צוות רחב של סדרנים. מרבית המתפללים לא מצליחים בכלל להתקרב לכותל עצמו, אלא נאלצים להסתפק במקום ספציפי מסומן שהוקצה להם בתוך קפסולה מגודרת, שבזמני עומס עלולה להיות ממוקמת רק בקצה הרחבה העליונה. כל זה לא מנע מרבבות, מיד בתום הסגר הראשון והשני, לשוב לשם מדי יום בזרימה בלתי פוסקת".

"ומה קרה בינתיים ברחבת התפילה ה"ליברלית" שבכותל הדרומי? נאדה. לא גדרות, לא מחסומים ולא צוות מורחב של סדרנים. לא היו בנמצא אפילו 20 איש שחפצים להתפלל במקום בו-זמנית בכדי שייווצר הצורך לבנות עבורם קפסולה נפרדת".

"אז בשביל מה המדינה צריכה להקצות למקום הזה כסף? האם יש הצדקה כלשהי לשיפוץ מקום שעומד ריק כמעט באופן קבוע? עדות מובהקת לשיממונו של המקום ניתן למצוא באתר הקהילה המסורתית הקונסרבטיבית בישראל. מי שחפץ לחגוג במקום אירוע בר מצווה מוזמן להודיע להם מראש על מנת שהקהילה תשלח נציגים שישתתפו במניין לקריאת התורה. כל יהודי בעולם יודע שבכותל המערבי ניתן למצוא מניין תפילה בכל שעה ביממה. אבל בכותל של הקונסרבטיבים צריך להודיע מראש כדי שיבואו מתנדבים. ומי לנו גדול מהודאת בעל דין עצמו".

"אני לא מביע חלילה זלזול בזיקה של כל יהודי באשר הוא לכותל המערבי, אבל ראוי להציב מראה בפני טענות השווא על אודות "מעשה אנטי ציוני ואנטי יהודי". הקונצנזוס שבו התקבלה החלטת התקצוב בממשלה מצטרף אף הוא אל המציאות, שמוכיחה כי טענות אלו אינן אלא ניסיון נואל ומתמשך של תנועות שמייצגות מיעוטים בעם היהודי, שמטרתן היא לשבש את מרקם החיים והסדר הציבורי של הרוב הדומם, שמוכיח מדי ראש חודש, שבת וחג את החיבור שלו לכותל המערבי ואת האמונה שלו במסורת בת אלפי שנים", דברי הרב לרנר.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

מטבע
שער יציג
שינוי
דולר ארה"ב3.227-0.124
ליש"ט4.3743-0.805
ין יפני3.1105-0.177
אירו3.8963-0.66
דולר אוסטרלי2.4773-0.999
דולר קנדי2.5271-0.707
כתר דני0.5238-0.645
כתר נורבגי0.3749-1.368
רנד0.2106-1.22
כתר שוודי0.3838-0.955
פרנק3.6246-0.415
דינר ירדני4.5519-0.123
לירה לבנונית0.0213-0.467
לירה מצרית0.2058-0.242
עדכון אחרון: 2021-01-18
[whether_page sidebar="1"]
אם אתה נראה היום כפי שהיית נראה אתמול, בשביל מה לך המחר?