שיתוף
תגובות
חדשות » צבא וביטחון » "צריך שההסכם יפסיק את הגרעין האיראני"
גנץ מצהיר
שר הביטחון: "עלינו לעבוד ביחד עם שותפינו האמריקאים, האירופאים ובמזרח התיכון- כדי שאם ייחתם הסכם עם איראן, הוא יהיה כזה שיאפשר פיקוח אפקטיבי וארוך טווח"
תגיות: ,
בני גנץ | צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון, בני גנץ, נאם היום (רביעי) בטקס סיום קורס קציני יבשה אחוד בבה"ד 1 במעמד הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מפקדים וקצינים. "צה"ל מוכיח פעם אחר פעם את מוסריותו. זה חשוב בעצם הימים הללו, כאשר תובעת בהאג, נטולת כל זכות מוסרית, משפטית או עניינית, מבקשת לערער על כך. אני מקווה ופועל בכדי שהתובע הבא יבין זאת ולא יאפשר את החקירה הפוליטית הזו", אמר גנץ.

"משימה שמייסדי בה"ד 1 היו מחלוציה – היא חיזוק הנגב. בכל מה שקשור למערכת הביטחון, החזון הזה כבר מתגשם במעבר צה"ל לנגב, ומתרחב כעת עם מעבר אמ"ן לנגב. אנו פועלים להגדלה משמעותית של מספר החיילים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית בפיקוד, בלחימה ובמקצועות הטכנולוגיים, באמצעות מגוון תוכניות. צה"ל חייב לפעול בכדי לתת הזדמנות שווה יותר- וכך אנו עושים".

עוד אמר שר הביטחון גנץ: "משימתנו העיקרית היא ביטחונית. איראן היא קודם כל בעיה של העולם ושל האזור, אבל בהחלט גם איום על ישראל. לכן עלינו לעבוד יחד עם שותפינו. יחד עם ארצות הברית. יחד עם מדינות אירופה. יחד עם השותפות החדשות במזרח התיכון. חלק מהצעדים של איראן הם בלתי הפיכים משום שהיא צוברת ידע וניסיון שלא ניתן לקחת ממנה, גם אם ייחתם הסכם נוסף".

"זו לא מערכה של אדם אחד או של ארגון אחד אלא משימה של מדינה ועלינו לוודא ביחד שאם ייחתם הסכם עם איראן, הוא יהיה כזה שיפסיק את פרויקט הגרעין, שיאפשר פיקוח אפקטיבי וארוך טווח, ויביא להפסקה של ההתבססות האיראנית בסוריה, בתימן ובעיראק. במקביל, צה"ל פועל בימים אלו לבניין הכוח ונערך גם למצב שבו נצטרך להפעיל תוכניות מבצעיות כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני".

שר החוץ, גבי אשכנזי, התייחס מוקדם יותר לדוח סבא"א שפורסם אמש ואמר כי "איראן מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א וממשיכה לאתגר את היציבות האיזורית ולאיים עליה". אשכנזי הוסיף: "המדיניות האיראנית היא הצהרת כוונות באשר לרצונה להמשיך ולפתח יכולות גרעיניות בהסתר. ישראל רואה במהלך זה צעד מאיים שאסור שיעבור ללא תגובה. לעולם לא נאפשר לאיראן לשלוט ביכולות להשגת נשק גרעיני".

ממשרד החוץ נמסר כי "איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א. צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינ"ל מיידית".

"פגיעת איראן באמצעי הפיקוח המיוחדים על מתקני הגרעין שלה והפסקת יישום הפרוטוקול הנוסף, הם צעדים קיצוניים, החוצים את כל הקווים האדומים שהגדירה הקהילה הבינלאומית ומרוקנים באופן סופי את הסכם הגרעין מתוכנו".

עוד נמסר כי "דו״ח מנכ״ל סבא״א מאתמול קבע במפורש כי איראן קיימה פעילות בחומר גרעיני בלתי מוצהר בלפחות ארבעה אתרים שונים ולא דיווחה היכן מצוי כיום אותו חומר גרעיני. משמעות השעיית הפיקוח היא, כי סבא"א לא תוכל לפקח אחר פעילותה הגרעינית של איראן או לשלוח פקחים לאתרים בהם איראן מבצעת פעילות גרעינית לא מוצהרת".

"ללא פיקוח תמשיך איראן לפעול במחשכים לקידום תוכנית הגרעין שלה. פעולה זו צריכה לשמש קריאת השכמה לאלו שנמנעו עד כה מלהגיב תגובה נחרצת ומעשית לרצף הפרותיה של איראן את מחויבויותיה הבינלאומיות", לשון ההודעה הישראלית.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מטבע
שער יציג
שינוי
דולר ארה"ב3.281-0.183
ליש"ט4.5077-0.624
ין יפני3.0135-0.106
אירו3.9266-0.191
דולר אוסטרלי2.53870.403
דולר קנדי2.6201-0.034
כתר דני0.5280-0.17
כתר נורבגי0.39060.128
רנד0.23092.033
כתר שוודי0.38850.258
פרנק3.5642-0.344
דינר ירדני4.6279-0.183
לירה לבנונית0.02170
לירה מצרית0.20930
עדכון אחרון: 2021-04-16
לא משנה כמה המצב טוב או רע, תמיד הוא בסוף משתנה