שיתוף
תגובות
חדשות » פוליטי » "בנט המכשול האמיתי להקמת ממשלת ימין"
נתניהו תוקף
ראש הממשלה הגיב להצהרה של יו"ר ימינה: "בנט, אתה יודע יפה מאוד שברגע שתתחייב לממשלת ימין – יבואו אחרים אפילו בלי סער ויהיו לנו 61. הם מחכים רק לך"
נפתלי בנט ובנימין נתניהו | צילום: אתר הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בטוויטר בתגובה להצהרת יו"ר ימינה: "בנט, אתה יודע יפה מאוד שברגע שתתחייב לממשלת ימין – יבואו אחרים אפילו בלי סער ויהיו לנו 61. הם מחכים רק לך. המכשול האמיתי להקמת ממשלת ימין הוא סירובך להסיר מסדר היום ממשלת שמאל ולהתחייב רק לממשלת ימין. עשה זאת היום".

בנט, הגיב בפתח ישיבת הסיעה להצעה הפומבית של ראש הממשלה בנימין נתניהו לכהן ראשון ברוטציה ואמר כי "אנחנו מתקרבים לתום תקופת המנדט של נתניהו. מטבע הדברים, יש הרבה ספינים, והרבה תכונה במערכת. אנחנו מדברים עם כולם, נפגשים, מנסים לקרב בין הצדדים, הופכים כל אבן. יש הרבה רעש, אבל הקו שלנו נשאר עקבי, אולי העקבי מכל המפלגות".

"כמו שאמרתי בתחילת הדרך, מטרת העל שלנו היא להקים ממשלה ולמנוע סיבוב נוסף של בחירות. העדיפות הראשונה שלי הייתה ונשארה ממשלת ימין. אני יודע שזה מאכזב הרבה אנשים, לפעמים בשמאל, אבל אני איש ימין ואני לא מתכוון להשתנות. לשם הקמת ממשלת ימין אנחנו מוכנים לשקול דברים שבעבר לא חשבנו שנגיע אליהם. אני חוזר ואומר, המכשול להקמת ממשלת הימין הוא לא ימינה".

שמעתי עכשיו את הצעתו של נתניהו. אני חייב לומר – הצעה זו אינה מובנת לי. לא ביקשתי מנתניהו את ראשות הממשלה אלא ממשלה. ואת זה, לצערי, אין לו, כי סמוטריץ שרף את כל הגשרים להקמת ממשלת ימין. זו המציאות. זה לא העניין שיציעו לי עוד משהו".

"לפני שלושה שבועות אמרתי לראש הממשלה: ׳יש לך את האצבעות שלנו, תביא ממשלה׳. לא ביקשתי ראשות ממשלה. אתה לא צריך לשכנע אותי בעוד ועוד תופינים, תביא ממשלה – אנחנו מוכנים לעזור׳. אין שום מחלוקת על תפקידים, כיבודים, רוטציות או דברים כאלה. הכל סוכם בשעה הראשונה של המו"מ".

"אני מוכן להקים ממשלת ימין אתמול. ואז אמרתי לראש הממשלה: ׳אני לרשותך, בוא נביא ממשלה׳. אבל מהרגע הראשון במקום להתאמץ להביא את הממשלה ולכוון את הלחץ על מי שלא מוכן להיכנס לממשלה, הוא הלך לברירת המחדל הרגילה שלנו – לתקוף את ימינה".

"ועכשיו, זה חוזר. לנתניהו פשוט אין ממשלה והוא מנסה להפיל את זה על ימינה. זו האמת. אני רוצה לשמור פה על טון מכבד לראש הממשלה אבל חשוב להגיד דברים כהוויתם – בפשטות, בבחירות האלה הוא הקים מפלגת לוין, ועכשיו הוא לא מצליח להשתלט עליה. שיפנה את כל הסרטונים הנרגשים לסמוטריץ".

"אני אומר בקול ברור את מה שאמרתי מההתחלה: אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלת ימין, ננסה להקים ממשלת אחדות, מתוך מחשבה שהדבר הכי מזיק, הכי הרסני, למדינת ישראל ולציבור הישראלי בימים אלה, אלה עוד בחירות".

"אתם מעלים על דעתכם מה המשמעות? אסון מירון, משברים חוקתיים בישיבות הממשלה, מבוכה, בלבול. זה מה שאנחנו רוצים פה? זה החזון? זה הכיוון? אני גאה בזה שאני עומד על הקמת ממשלה, אני לא מתנצל על זה. מי שלא נותן יד להקמת ממשלה הוא חסר אחריות. אנחנו ברגעים מאוחרים מאוד אבל לא כבה הנר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום באופן פומבי כי הוא מוכן לתת ליו"ר ימינה נפתלי בנט שנה ראשונה ברוטציה על תפקיד ראש הממשלה, ובמידה וייערכו בחירות לרוץ במפלגה משותפת.

בסרטון שפרסם כי "אסור שדווקא בימים אלה נכנע לשנאת חינם. אסור שחרמות אישיות ויריבויות אישיות בתוך הימין, ימנעו הקמת ממשלת ימין. אסור שנחזור על אסון אוסלו ונקים ממשלת שמאל עם עלה תאנה ימני. ממשלה כזו תהיה חלשה, מסוכסכת, מפולגת ומשותקת".

"היא לא תנסה אפילו לבלום את איראן מלחזור להסכם הגרעין. הרי רבים מחבריה תומכים בהסכם המסוכן הזה. ממשלה כזו – עם לפיד, ניצן הורוביץ, יאיר גולן, מירב מיכאלי, איבתיסאם מראענה ואיימן עודה – לא תמנע עקירת מתיישבים. להיפך".

"הרי לפיד עצמו תומך בעקירת 80,000 מתיישבים. ממשלה כזו לא תתייצב נגד הכוונה להעמיד את חיילי צה״ל לדין כפושעי מלחמה. הרי מרצ בפירוש מצדדת במהלך הזוי ואבסורדי זה. זו ממשלה שיהיו בה הלכי רוח שמתנגדים לאופי היהודי של המדינה, שתחזיר אותנו לאחור מכלכלה חופשית לכלכלה ריכוזית, ומ״שלום תמורת שלום״ ל״שלום תמורת ויתורים ועקירות".

"רוב העם מתנגד לממשלה כזו, גם כשמניחים עליה עלה תאנה ימני. 65 מנדטים הצביעו עבור ממשלת ימין. רוב עצום מביניהם הצביע עבורי כראש ממשלה – במישרין על פתק מחל, או בעקיפין למפלגות שהתחייבו מראש לשבת בקואליציה בהנהגתי".

"וגם כששואלים היום את כלל הציבור, רוב מובהק, בפער ניכר מול כל מועמד אחר, רוצה שאמשיך להנהיג את המדינה. ממשלת ימין בהנהגתי זאת ההכרעה הדמוקרטית. אבל כדי שממשלה כזאת תקום, נפתלי בנט חייב להתייצב איתנו בגוש הימין, ולא לחבור לגוש השמאל".

"במצב הפוליטי שנוצר בנט העלה במו״מ איתנו את הדרישה לכהן ברוטציה כראש ממשלה למשך שנה אחת. במקביל הוא מנהל משא ומתן עם לפיד על בקשה דומה, ואפילו גדולה יותר. זאת לא בדיוק בקשה שגרתית מצד מי שעומד בראש מפלגה עם 7 מנדטים. אבל השיקול שמנחה אותי זה מה שמונח עכשיו על כף המאזניים – טובת המדינה: ממשלת ימין ולא ממשלת שמאל".

"ולכן כדי למנוע ממשלת שמאל, אמרתי לנפתלי בנט שאהיה מוכן להיענות לבקשתו להסדר רוטציה שבו הוא יכהן ראשון כראש ממשלה במשך שנה אחת. חברי ״ימינה״ ישולבו בממשלה ובכנסת בתפקידים חשובים. ואם חלילה לא נקים ממשלה, אם כי לדעתי לא נגיע לזה, נרוץ ברשימה משולבת לכנסת כשכל מפלגה שומרת על זהותה וכוחה היחסי".

"אני אומר שלא נגיע לזה כי ברגע שיווצר גוש מוצק של 59 ח״כים מהימין – לא יהיו בחירות. נוריד מעל הפרק את האופציה המסוכנת של ממשלת שמאל, וניצור את התנאים להצטרפות של סיעות וחברי כנסת נוספים לממשלת ימין. גם אם תשמעו מהם הצהרות לוחמניות שלא יצטרפו, אני יודע שאחרי שנפתלי בנט יתייצב בימין – אחרים יעשו זאת גם כן".

"כי הם יודעים שזה הדבר הנכון למדינה והם רק מחכים שבנט יעשה את הצעד הנכון. ולכן אני קורא לנפתלי בנט לחתום עוד היום על הסכם להקמת ממשלת ימין, ולהתחייב שלא יצטרף לשום ממשלה אחרת. בפוסט שהוא כתב לפני 10 ימים, בנט כתב שאפשר להקים ממשלת ימין אם אני אזוז הצידה לשנה הראשונה. אז זזתי. עכשיו תורך", דברי נתניהו.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מטבע
שער יציג
שינוי
דולר ארה"ב3.261-0.123
ליש"ט4.5394-0.095
ין יפני2.9871-0.003
אירו3.93070.173
דולר אוסטרלי2.52890.087
דולר קנדי2.66410.132
כתר דני0.52860.171
כתר נורבגי0.3909-0.61
רנד0.22850.794
כתר שוודי0.38570.182
פרנק3.58980.462
דינר ירדני4.5989-0.143
לירה לבנונית0.02160
לירה מצרית0.2082-0.096
עדכון אחרון: 2021-05-06
נעריך את הרגע הזה, לפני שהוא הופך לזיכרון