שיתוף
תגובות
חדשות » חדשות בארץ » כל מה שצריך לדעת על הסגר בחודש החגים
המותר והאסור
מבתי הכנסת ותפילות הימים הנוראים ועד לנסיעה לעבודה בתחבורה ציבורית: כל תקנות הממשלה שאושרו הלילה לקראת הסגר הארוך ביותר מאז התפרצות נגיף הקורונה בישראל
תגיות: ,
נגיף הקורונה נישא באוויר | צילום: EugeneEdge, שאטרסטוק

הממשלה אישרה הלילה במשאל טלפוני תקנות להתמודדות עם נגיף הקורונה, וכן תקנות המגבילות את מספר העובדים במגזר הציבורי, בהמשך להחלטת הממשלה מיום ראשון האחרון על קיום מתווה מהודק להורדת התחלואה החל מיום שישי הקרוב בשעה 14:00.

התקנות מפרטות את הכללים המדויקים עליהם יש להקפיד בימי המתווה, והן כוללות שורה של צעדים שנועדו להוריד את התחלואה.

כך למשל, לא תותר יציאה מהבית למרחק העולה על 500 מטרים, אך בתוך שטח זה תתאפשר יציאה למרחב הציבורי, לרבות פארקים וגינות שעשועים.

ברשימת ההחרגות ליציאה מהבית במרחק של למעלה מ-500 מטרים: הגעה של עובד למקום עבודתו; הצטיידות בתרופות, במזון ובמוצרים ושירותים חיוניים; סיוע לאדם בעל קושי או מצוקה; טיפול רפואי, טיפול פסיכולוגי, טיפול ברפואה משלימה (עם מטופל אחד בלבד) ויציאה למסגרות רווחה ולטיפול סוציאלי חיוני; יציאה לכנסת/להפגנה/להליך משפטי/לתרומת דם; יציאה לפעילות ספורטיבית של יחיד או אנשים הגרים יחד – ללא הגבלת מרחק, ובתנאי שהיציאה לפעילות היא ממקום המגורים, שלא באמצעות רכב.

בנוסף, תתאפשר היציאה להשתתפות בהלוויה או ברית; יציאת אישה לטבילה במקווה; בעל תפילה (חזן או תוקע בשופר) שקיבל אישור לכך מהמשרד לשירותי דת לשם השתתפות בתפילות הימים הנוראים; טיפול חיוני בבעלי חיים; העברה של קטין בין הורים שלא חיים יחד, או העברת קטין להשגחת אדם אחר, שלו הורה יחיד שיוצא לצורך חיוני; הגעה למסגרת יום חינוכית שפעילותה מותרת (חינוך מיוחד, ילדי עובדים חיוניים); יציאה לשדה"ת לצורך טיסה מחוץ לישראל, 8 שעות טרם הטיסה; יציאת דיירים במסגרות רווחה, בעלי מוגבלות, לביקורים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וביקורים של בני המשפחה במסגרות; יציאה של בני משפחה מדרגה ראשונה לאזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים.

בהודעת הממשלה הודגש, כי יציאה לתפילה, גם לפי מתווה ימים נוראים – כפופה להגבלת מרחק של 500 מטרים.

בתקופה שמיום ה' בתשרי (23.9.20) ועד יום י"ג בתשרי (1.10.20), מותרת יציאה ממקום המגורים גם לצורך רכישת ארבעה מינים, מוצרים לבניית סוכה וכן לקיום מנהג כפרות. כמו כן באותה תקופה מותרת פתיחה של מקום למכירת הנ"ל או מקום המשמש לקיום מנהג כפרות.

תחת סעיף הגבלת השהייה, נכתב בתקנות כי חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר (שלא למטרה מותרת, כגון לצורך ביצוע עבודה, או סיוע לאדם בעל קושי). כמו כן, חל איסור על שהייה בחוף ים, למעט לצורך ביצוע פעילות ספורט מותרת בלבד (של אדם יחיד/אנשים הגרים יחד, בהגעה ממקום המגורים ולא באמצעות רכב).

כללי ההתנהגות במרחב הציבורי בתקופת הסגר, כוללים איסור התקהלות של יותר מ-10 אנשים במבנה ו-20 בשטח פתוח, שמירת מרחק של 2 מ' בין אדם לאדם ככל הניתן, הגבלות על מספר נוסעים ברכב – עד 3 אנשים (למעט אנשים הגרים יחד), ונוסע נוסף בכל ספסל אחורי נוסף.

בנוסף, הוטלו הגבלות על פעילות מסחר, בילוי ופנאי. חל איסור על פתיחת עסקים ומקומות הפתוחים לציבור (כולל מסחר, מסעדות, בריכת שחיה, מכון כושר, מספרה, מכון יופי, מקומות בילוי ופנאי, בתי מלון) וכן קבלת קהל במקומות עבודה. אין הגבלה לעובד להיכנס לעסק, שלא לצורך פתיחה לציבור (למשל לביצוע עבודות תחזוקה, סידור סחורה וכו').

מהגבלות אלו הוחרגו חנויות חיוניות, ביניהן: מזון, אופטיקה, בית מרקחת ומוצרי היגיינה, מוצרים לתחזוקת הבית, מכבסה, מוצרי תקשורת ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים. בנוסף, תתאפשר קבלת קהל במקומות עבודה חיוניים, לגבי שירות חיוני שלא ניתן לקבל מרחוק (שירותי דואר, בנק וכו').

מלונות ויחידות אירוח המשמשות חלופת מגורים (ארוכה או קצרת טווח) עבור מי ששוכר את המקום (כגון, עובדים זרים וכו') יוכלו גם הם לפעול, כל עוד לא נעשה ללא בשטחים ציבוריים, בריכות וכדו’; בנוסף, חריג זה כולל מלונות למבודדים, או מלוניות המיועדות לשימוש של מטופלים ובני משפחות, לצד מוסד רפואי.

מסעיף זה מוחרג גם כל מקום המשמש לאימון של ספורטאי תחרותי מקצועי, שאושר על ידי מנכ"ל משרד התרבות והספורט.

המתווה לתפילות הימים הנוראים

חלק מרכזי בתקנות הממשלה מתייחס לסוגיית התפילות בראש השנה וביום הכיפורים, ולפיו ניתן להגיע למקום שנערכת בו תפילה בציבור בטווח של 500 מטרים בלבד ממקום המגורים.

בשטח פתוח תתאפשר התפילה בקבוצות קבועות של עד 20 אנשים, עם מרחק בין הקבוצות וסימון פיזי, מושב ריק בין אנשים שלא גרים יחד וללא הגשת מזון. במבנה סגור לעומת זאת, תותר הושבה במתחמים בקבוצות קבועות של עד 25/10 (כתלות באזור כתום/אדום), כאשר בין המתחמים מפרידות מחיצות ניילון, נשמר מרחק בין המתחמים, ומוצב שלט עם מספר המתפללים המותר, גודל המקום, כללי הפעלה, שמירת 2 כיסאות מרחק בין אדם לאדם, וללא הגשת מזון.

התפוסה המותרת לגבי תפילה במבנה בימים נוראים באזורים האדומים, עבור 2 הכניסות הראשונות עד 30 אנשים, עבור כל כניסה נוספת עוד 20 אנשים. באזור כתום לעומת זאת, תותר תפוסה של 50 אנשים עבור כל כניסה. בכל מקרה, מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם לכל 4 מ"ר משטח המקום המיועד לתפילה.

תחבורה ציבורית

פעילות התחבורה הציבורית תוגבל גם היא, כאשר מספר הנוסעים באוטובוס עירוני בקו שירות לא יעלה על 32 נוסעים, ובאוטובוס בין-עירוני בקו שירות עד 30 נוסעים. באוטובוס מפרקי (אקורדיון) בקו שירות יוגבל מספר הנוסעים ל-50 נוסעים; בזוטובוס 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב; ברכבת ארצית 50% ממספר המושבים; בכרמלית 50% ממספר המושבים; בהסעה מיוחדת באוטובוס – 30 נוסעים; בכל כלי תחבורה יבשתי אחר 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב; במונית – הנהג ונוסע אחד נוסף או הנהג ושני נוסעים, אם אחד הנוסעים הוא אדם הצריך לווי, והכול למעט אנשים הגרים באותו מקום.

ההגבלות כוללות שורה של הנחיות לנוסעי התחבורה הציבורית, והן כוללות איסור אכילה במהלך השהייה בכלי תחבורה יבשתי, למעט אם הדבר דרוש לשם שמירה על בריאות הנוסע.

התשלום עבור הנסיעה יתבצע באמצעות תיקוף כרטיס הנסיעה באופן עצמאי ולא תתאפשר רכישת כרטיס נסיעה מהנהג. זאת, למעט אזרחים ותיקים, מלווי עיוורים ונוסעי קווי השירות הממוגנים באזור יהודה ושומרון שיוכלו לרכוש כרטיסים מהנהג.

חברות התחבורה הציבורית יעסיקו סדרנים אשר יסייעו בשמירה על הוראות תקנות אלה; הסדרנים ילבשו בגדים המזוהים עם החברה המפעילה אשר אינם נתחזים להיות מדי משטרה, ויישאו תג שם הכולל ציון תפקידם כסדרנים באופן הבולט לעין.

באוטובוסים: נוסע לא ישב בשני המושבים בשורה הראשונה שמאחורי הנהג ובשני המושבים שלצדם, אלא אם ישנה מחיצה שגובהה 180 ס"מ לפחות בין מושב הנהג לבין המושבים שמאחוריו; היה המושב בשורה הראשונה מושב שהוקצה בעבור אדם עם מוגבלות, יוקצה לו מושב חלופי במקום קרוב ככל הניתן המאפשר גישה נגישה אליו.

בנסיעה באוטובוס בין-עירוני בקו שירות לא תותר נסיעה בעמידה; בנסיעה באוטובוס עירוני בקו שירות לא תותר עמידה בשורה הראשונה שמאחורי הנהג.

במונית: נוסע לא ישב במושבים שליד הנהג, אלא אם כן ישנה מחיצת ניילון בין מושב הנהג לבין המושבים שלידו.

בכל כלי התחבורה שניתן לפתוח חלון – הנסיעה תתקיים עם חלונות פתוחים.

הנסיעה ברכבת תתאפשר באמצעות שובר עליה לרכבת שהוזמן מראש יחד עם כרטיס הנסיעה. השובר יכלול מספר מזהה של הנוסע ותחנת מוצא, תחנת יעד, מועד ושעת נסיעה. רכבת ישראל תשמור את המידע שהתקבל לפי תקנה זו באופן מאובטח, לא יעשה בו כל שימוש ולא יעביר אותו לאחר למעט לשם הנפקת שובר עלייה לרכבת וכן לשם העברתו למשרד הבריאות לצורך עריכת חקירה אפידמיולוגית וימחק אותו בחלוף 20 ימים מיום קבלתו.

כמו כן, הממשלה אישרה תקנות המגבילות את מספר העובדים במגזר הציבורי. התקנות קובעות כי מספר העובדים השוהים במשרדי הממשלה, רשויות מקומיות ומועצות דתיות לא יעלה על עשרה עובדים או 50% ממצבת כוח האדם בו זמנית, לפי הגבוה מביניהם. הפעילות במגזר הפרטי שאינו מקבל קהל תמשך כרגיל, תחת מגבלות 'התו הסגול'.

הממשלה אישרה תקנות שנועדו להגביל את מספר העובדים במשרדי הממשלה, הרשויות המקומיות והמועצות הדתיות בשל התפרצות נגיף הקורונה. על פי התקנות החל מממחר (שישי) בשעה 14:00 יעבור המגזר הציבורי למתכונת חירום, שתאפשר אספקת שירותים חיוניים לאזרח אך תצמצם לכ-50% את מצבת כוח האדם הנמצאת במקום העבודה. יתר העובדים יעבדו, ככל הניתן, מהבית או בהסדרי ההעסקה שסוכמו בין הממונה על השכר והסכמי עבודה לבין יו"ר ההסתדרות הכללית החדשה.

לצורך הבטחת פעילותם החיונית של הגופים ושמירה על מתן השירותים החיוניים לאזרחים, נציב שירות המדינה, מנכ"ל משרד הפנים ומנכ"ל משרד הדתות יוכלו להורות על הגדלת מכסת העובדים המותרת לשהייה בו זמנית במקום העבודה בהן נדרשת נוכחות העובדים.

מגבלה זו אינה חלה על המגזר הפרטי, שימשיך לפעול בהתאם לתו הסגול, בתנאי שבישיבות המתקיימות במקום העבודה לא ינכחו פיזית יותר מ-10 אנשים.

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

מטבע
שער יציג
שינוי
דולר ארה"ב3.410.501
ליש"ט4.41360.289
ין יפני3.27240.519
אירו3.99140.198
דולר אוסטרלי2.3962-0.279
דולר קנדי2.5534-0.269
כתר דני0.53600.131
כתר נורבגי0.3584-1.457
רנד0.2071-0.145
כתר שוודי0.3833-0.286
פרנק3.73660.346
דינר ירדני4.80960.489
לירה לבנונית0.02250.446
לירה מצרית0.21720.556
עדכון אחרון: 2020-10-29
היכולת החשובה בחיים היא היכולת להשתנות