שיתוף
תגובות
חדשות » פוליטי » מדיני » "עלינו האחריות לעצור זוועות כמו השואה"
המזכיר בלינקן
ביוזמת משרד החוץ נערך אירוע מיוחד לרגל יום השואה הבינ"ל בהשתתפות ריבלין, אשכנזי, נשיא צ'כיה, שמולי, ינקלביץ', שר החוץ הצ'כי, מזכיר המדינה ויו"ר הקונגרס
טוני בלינקן | צילום: State Department Photo by Ron Przysucha/ Public Domain

ביוזמת משרד החוץ והמשרד לשוויון חברתי נערך היום אירוע מיוחד לרגל יום השואה הבינ"ל תחת הכותרת "הנצחה, זכרון ועשיית צדק". האירוע נערך בשיתוף עם משרד החוץ הצ'כי, ועידת התביעות ואיל"ר (ארגון יהודי עולמי להשבת רכוש). האירוע התקיים במקביל במשרד החוץ בירושלים ובמחנה ההשמדה טרזין בצ'כיה, ולקחו בו חלק ניצולי שואה, מנהיגי קהילות וארגונים יהודיים, שגרירי המדינות החתומות על הצהרת טרזין, וחברי פרלמנט ממדינות שונות.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פתח את האירוע עם הצהרה מוקלטת. לאחריו נשאו דברים שר החוץ גבי אשכנזי, נשיא צ'כיה מילוש זמאן, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והשר לשוויון חברתי איציק שמולי, שרת התפוצות עומר ינקלביץ', ושר החוץ הצ'כי תומאס פטריצ'ק. בנוסף נאמו באירוע נשיא ועידת התביעות גדעון טיילור, ויו"ר איל"ר קולט אביטל. לאירוע נשלחו הצהרות מוקלטות של מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן, יו"ר הקונגרס ננסי פלוס, וסגנית נשיא הפרלמנט האירופי ניקולה ביר. האירוע נחתם בהדלקת נר זיכרון בשידור חי ממחנה ההשמדה טרזין.

מזכיר המדינה של ארה"ב אנתוני בלינקן: "בכל יום בו אשרת כמזכיר המדינה אני אשא איתי את הזיכרון של אבי החורג ומשפחתו, של שש מיליוני היהודים והמיליונים האחרים, אשר נהרגו במהלך השואה. אזכור שכוחה של מדינה אינו נמדד רק בגודל של צבאה ובכלכלתה, אלא באמצעות הבחירות המוסריות שהיא עושה. אזכור כי זוועות, כמו השואה, לא סתם מתרחשות. נותנים להן להתרחש. ועלינו מוטלת האחריות לעצור אותן. לא עוד".

שר החוץ גבי אשכנזי: "אנחנו מציינים היום 76 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו. עכשיו יותר מתמיד עלינו להתחייב שקולם של הניצולים ימשיך להשמע, להנציח ולחנך את הדורות הבאים על מנת להבטיח שלעולם לא ישובו זוועות השואה".

"עלינו לנקוט בצעדים ממשיים על מנת לוודא שלקחי העבר ילמדו. אני קורא למדינות לאמץ את הגדרת האנטישמיות של IHRA. מדינות צריכות לעשות את המירב על מנת לפצות על הפשעים של הנאצים ובני בריתם במהלך השואה".

"אנחנו ממשיכים לשמוע את קולות השנאה וההסתה מצדה של איראן ושלוחותיה. אסור להתעלם מקולות אלה שקוראים לחיסולה של ישראל. מדינת ישראל תגן על עצמה בעצמה".

גבי אשכנזי | צילום: משרד החוץ

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והשר לשוויון חברתי, איציק שמולי: "מחויבותנו המוסרית היא לעבוד יחד על מנת להבטיח שכל ניצולי השואה יקבלו את ההכרה, התמיכה והטיפול הנחוץ להם, בכדי לחיות את חייהם בכבוד ובבריאות טובה. כשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים וכשר לשוויון חברתי, זוהי זכות עבורי להוביל את מאמצי הממשלה לעשות בדיוק את זה".

"השנים האחרונות הוכיחו כי ככל שהזמן עובר ומרחיק אותנו מתקופת השואה, מכת האנטישמיות עדיין מוצאת בית בלב רבים ברחבי העולם. מקרים אלה הם תזכורת לחובתנו להוקיע ולהתעמת עם כל סוג של אנטישמיות או גזענות במקום בו היא מרימה את ראשה המכוער. זאת לצד המשימה הגדולה שניצבת לפנינו בשעה הזו – משימת הזיכרון וההנצחה".

נשיא ועידת התביעות ויו"ר הפעולות בארגון היהודי העולמי להשבת רכוש, גדעון טיילור: "אנו ניצבים כאן יחד ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה כדי לזכור את ששת המיליונים שאבדו מעמנו ומתחייבים בפני הקרבנות שלעולם לא ישכחו ושמורשתם תישאר חיה. מי יתן וכולנו נזכור את החובה שלנו לדאוג לניצולים שעוד אתנו. אנו מחויבים לפעול ביתר שאת דווקא עכשיו כאשר מגפה עולמית מכה בציבור כולו ובניצולי השואה במיוחד".

יו"ר איל"ר קולט אביטל: "בטקס יום הזכרון הבינלאומי לשואה השנה, יחד עם דוברים מכובדים בישראל, אירופה וארה"ב, אנו חייבים כולנו להכיר במחויבותנו לעשות יותר כדי לשמר את זכרון קרבנות השואה ולהגביר את מאמצינו לתמוך בניצולי השואה, על מנת שיחיו את השנים שעוד נותרו להם בכבוד המגיע להם".

הצטרפו ועקבו אחר

כתיבת תגובה

מטבע
שער יציג
שינוי
דולר ארה"ב3.2640
ליש"ט4.61300.328
ין יפני3.0843-0.596
אירו3.970.066
דולר אוסטרלי2.58540.178
דולר קנדי2.59650.336
כתר דני0.53390.094
כתר נורבגי0.38700.703
רנד0.22450.899
כתר שוודי0.3932-0.152
פרנק3.5967-0.833
דינר ירדני4.60370.015
לירה לבנונית0.02160
לירה מצרית0.20840.337
עדכון אחרון: 2021-02-24
חכמה אמיתית היא לדעת שאתה לא יודע כלום...